Destinácie:    Dozadu    Dopredu

Kapverdy

Rozloha:
Kapverdy majú rozlohu 4 033 km2
Dĺžka pobrežia:
965 km
Najvyšší vrch:
Mt. Fogo (2 829 m)
Počet obyvateľov:
Kapverdy majú 420 979 obyvateľov
Hlavné mesto:
Praia
Mena:
Kapverdské escudo (CVE)
Časový posun:
-2 hodiny

Kapverdské ostrovy

CABO VERDE - opis krajiny:

Kapverdské súostrovie, po slovensky ich možno nazvať OSTROVMI ZELENÉHO MYSU, sa skladá z 9 väčších a radu malých ostrovov uprostred rovníkového Atlantiku. Najbližšou pevninou je pobrežie afrického Senegalu, ktorá je vzdialená asi 500 km. Vzhľadom na svoju polohu v južných pasátových moriach sú ostrovy ideálnym miestom pre odpočinok pri stále teplom mori. Južnejšia poloha napríklad oproti Dominikánskej republike či Jamajke zaručuje teplé a stále počasie.

Môžete sa tu venovať poznávaniu rozmanitej prírody a bujnej tropickej vegetácie na ostrovoch Santo Antao alebo Bravo, z ktorého je krásny pohľad na stále činnú sopku na ostrove Fogo, ktorá je vysoká viac ako 2.800 m a dominuje celému súostroviu. Naopak, už dávno vyhasnuté sú krátery, tvoriace ostrov Sao Vincente s jeho kozmopolitným a kultúrnym hlavným mestom Mindelo. Administratívnym centrom súostrovia je mesto Praia na najväčšom ostrove Santiago. Práve o miestnu pevnosť sa s Portugalcami celé storočia bili piráti, z ktorých najväčšiu pozornosť si vyslúžil Sir Francis Drake.

Kultúrne sú ostrovy mimoriadnou zmesou brazílskych, portugalských, afrických a antilských vplyvov. Miestni obyvatelia majú mimoriadny cit pre kombináciu karibskej ľahkosti bytia, brazílskeho štýlu zábavy, africkej ležérnosti a portugalskej systematickosti. Koloniálne tradície sa miesia s rodovými a etnickými vplyvmi a spolu vytvárajú čarovnú zmes pre všetkých návštevníkov s mysľou otvorenou novým vnemom. Tunajšie heslo „NO STRESS“ presne vyjadruje životnú filozofiu miestnych obyvateľov.

Oficiálnym úradným jazykom je portugalčina, ale väčšina miestnych obyvateľov hovorí kreolštinou – zmesou miestnych jazykov a prevzatých európskych výrazov.

Oznam:
Od 1.5.2013 zavádza kapverdská vláda novú turistickú taxu vo výške 220 CVE (cca 2 €) na noc a osobu nad 16 rokov. Poplatok sa bude vyberať od klientov priamo v hoteli. Pri pobyte na 14 nocí a viac sa bude vyberať poplatok iba za 10 nocí.

Mena:

Platná mena na Kapverdských ostrovoch je  Kapverdské Escudo (CVE)

Doba letu:

Na Kapverdské ostrovy sa letí 6 hod. 30 min.

Klíma na Kapverdských ostrovoch

Vďaka vynikajúcej polohe, uprostred rovníkového Atlantiku, prakticky na úrovni Karibiku, prevláda na ostrovoch po celý rok teplé počasie ideálne pre príjemnú dovolenku. Podnebie je suché tropické, teplotne veľmi stále s nevyhranenými ročnými obdobiami. Nevýrazné obdobie dažďov býva spravidla od augusta do októbra. Podnebie ostrovov ovplyvňuje mierny severovýchodný pasát, ktorý spôsobuje príjemné leto s teplotami okolo 30 stupňov. Na ostrovoch svieti slnko 350 dní v roku...

Mesiac Október November December Január Február Marec Apríl Máj Jún
Teplota vzduchu °C 30 29 27 25 25 26 26 26 27
Teplota vody °C 24 24 24 23 23 23 23 23 24

>>> Aktuálne počasie na Kapverdských ostrovoch <<<

Kapverdy - príroda

Ostrovy sú tvorené predovšetkým sopečnými horninami, ich povrch je prevažne hornatý a pomerne členitý. Na ostrovoch sa nachádza veľmi málo lesov. Najvyšším vrchom celého súostrovia je činná sopka Pico do Vulcao na ostrove Fogo s nadmorskou výškou 2 829 m.n.m. Tropické podnebie má rozhodujúci vplyv na faunu a flóru ostrovov.

História kapverdských ostrovov

Dejiny Kapverdských ostrovov sa začínajú písať vďaka portugalskému moreplavcovi Diegovi Gomesovi, ktorý ich objavil v roku 1460. V roku 1957 boli ostrovy vyhlásené za rovnoprávnu zámorskú provinciu Portugalska, v roku 1975 sa uskutočnili prvé voľby a bola oficiálne vyhlásená nezávislosť Kapverdskej republiky. Do dnešných dní je na ostrovoch cítiť vplyv portugalskej kultúry. Milovníci histórie si prídu na svoje pri prehliadke zachovalej stredovekej pevnosti sv. Filipa v historickom hlavnom meste Cidade Velha.

Kuchyňa

Kapverdská kuchyňa je ovplyvnená Portugalskom, Afrikou i Brazíliou. Základom miestneho exotického jedálneho lístka sú jedlá z morských plodov – langusty, raky, kraby a tuniak pripravené na rôzne spôsoby. Medzi miestne špeciality sa radí cachupa – jedlo, ktoré tvorí fazuľa, kukurica, sladký zemiak s bravčovým mäšom alebo rybou. Vyskúšajte alkoholický nápoj z cukrovej trstiny – obľúbený nápoj domácich obyvateľov.

Ostrov Sal

je turistickým centrom krajiny. Nachádza sa na ňom medzinárodné letisko a stal sa tak ľahko dostupným nielen pre európskych turistov. Na ostrove Sal pôsobí stály delegát CK Exim & Kartago tours, ktorý klientom cestovnej kancelárie poskytuje servis obvyklý v iných destináciách.

Na juhu ostrova leží pri nádhernej bielej pláži v zátoke pôvodne rybárska dedinka, dnes skôr turistické mestečko, Santa Maria. Farba miestneho mora a jeho prívetivosť sa môžu bez pochýb porovnávať s najkrajšími plážami Karibiku. Hotely v tejto oblasti znesú porovnávanie s medzinárodnými merítkami a sú vyhľadávané turistami z celého sveta, ktorí si Kapverdy pre ich neopakovateľnú atmosféru väčšinou hneď po prvej návšteve zamilujú a stále sa sem vracajú. Ostrov ponúka návštevníkom výber zábavy a vodných športov. Sal je rajom pre milovníkov potápania, windsurfingu a rybárčenia. Veľkou atrakciou sú jazdy terénnymi vozidlami, parasailing a kitesurfing. V miestnych reštauráciách a baroch hrá večer živá hudba, na obľúbenej diskotéke Pirata (dvojča diskotéky v brazílskej Fortaleze) môžete stráviť noc pri karibských a latinsko-amerických rytmoch.

Návšteva jazera v miestnej soľnej bani má liečivé účinky, úplne porovnateľné s návštevou Mŕtveho mora. Večere v miestnych rybích reštauráciách alebo nákup tradičných ručne vyrábaných suvenírov je veľkým zážitkom.

Ostrov Sal je určený pre všetkých, ktorí chcú prežiť ideálnu dovolenku v hoteli priamo na pláži s výberom exotickej zábavy.

NIEKTORÉ ĎALŠIE INFORMÁCIE NA CESTU NA KAPVERDY

Pri ceste na Ostrovy Zeleného mysu je potrebné pamätať na veľmi nízku úroveň miestneho rozvoja a inú kultúrnu tradíciu. Kriminalita tu takmer neexistuje, no aj napriek tomu je treba byť opatrný. Turisti sú vítaní a poskytuje sa im maximálna starostlivosť, ktorú ale treba vždy posudzovať podľa kontextu životnej reality na ostrovoch.

Veľa vecí, ktoré považujeme za prirodzenú súčasť života, je tu zabezpečované za cenu vysokých nákladov a enormného úsilia. Na ostrovoch je nedostatok pitnej vody, ktorá je sem dovážaná. Rovnako tak je viac ako deväťdesiat percent všetkých potravín a ďalšieho tovaru pre turistov z dovozu (väčšinou z Portugalska, Brazílie a z Južnej Afriky) a tým pádom je veľmi drahý a v miestnych podmienkach luxusný. Elektrina je vyrábaná prevažne s cieľom zabezpečiť komfort turistických komplexov.

Na toto všetko treba pamätať pri cestách do vzdialených exotických krajín, ktoré majú návštevníkom čo ponúknuť a ochotne sa im otvárajú. Ostrovy Zeleného mysu ponúkajú svoj uvoľnený životný štýl v rytme morských vĺn, miestnej hudby a tanca, ktorý pomáha prekonať ťažkosti miestneho života. Návštevníci tu majú šancu zabudnúť na zhon a ruch svojich všedných dní a nechať na seba pôsobiť relaxačnú pohodu miestnej neskrotenej a neskazenej prírody a životný štýl, ktorý nie je diktovaný ručičkami na hodinkách alebo zvonením mobilných telefónov.

FAKULTATÍVNE VÝLETY

Ostrov Sal – celodenný výlet

Výlet ostrovom Vás zavedie do hlavného mesta ostrova, mestečka Espargos s jeho niekoľkými zachovanými historickými námestiami a domami. Miestna kaviareň Bom Dia je známa kvalitou podávanej kávy (nie je v cene zájazdu). Cez miestny prístav Palmeira, ktorý je spolu s letiskom jedinou spojnicou Salu s vonkajším svetom, budete ďalej pokračovať miestnymi komunikáciami na sever ostrova k útvarom, vytvorených spojením sopečnej lávy a mora. Tunajšie morské lávové jazierka Buracona, „magické oko“, sú skutočnou prírodnou raritou. Na planine severnej časti ostrova pod jeho najvyššou horou Monte Grande (406 m.n.m.) nie je vzácnosťou vidieť fatamorgánu. Vrcholom okružnej cesty je návšteva stredovekej soľnej bane v rozsiahlom vyhasnutom sopečnom kráteri. Voda v týchto jazerách má rovnaké účinky ako pobyt u Mŕtveho mora.
Nezabudnite si plavky, uterák, opaľovací krém, pokrývku hlavy a fotoaparát/videokameru.
V cene výletu je obed v typickej miestnej reštaurácii (bez nápojov).
Orientačná cena: 35 EUR/osoba, deti do 12 rokov 18 EUR

Lodný výlet – poldňový

Romantická plavba pozdĺž pobrežia, kúpanie v krištáľových vodách Atlantiku, možnosť vyskúšať si rybárčenie, príjemný čas odpočinku na mori.
Nezabudnite si plavky, uterák, opaľovací krém, pokrývku hlavy a fotoaparát/videokameru.
V cene výletu je pohostenie na palube(bez nápojov).
Orientačná cena: 48 EUR/osoba, deti do 12 rokov 25 EUR

Ostrov Sao Nicolau – celodenný výlet lietadlom + okružná prehliadka ostrova

Nepremárnite možnosť vidieť z najvyššieho bodu tohto centrálneho ostrova väčšinu celého kapverdského súostrovia. Cesta tam aj späť malým vrtuľovým lietadlom. Krivolaké uličky a pôvodné koloniálne domčeky jeho hlavného mesta Ribeira Brava (Divoký potok) boli svedkami mnohonásobných povodní, spôsobených dažďom na náveternej strane ostrova v priebehu minulých storočí. V mestečku bola najstaršia stredná škola v celej oblasti západnej Afriky. Tunajšie čierne pláže na pobreží Tarrafalu sú známe svojimi liečivými účinkami (piesok a okolie pláži zadržiava veľké množstvo jódu). Ostrov je v sezóne medzi májom a októbrom Mekkou športových rybárov, ktorí sem jazdia za jednou z najviac cenených trofejí – veľkým modrým mečúňom. Ostrov je tiež rodiskom najznámejšieho kapverdského spisovateľa Baltazara Lopeze da Silvy, autora románu Chiquinho.
Nezabudnite si plavky, uterák, opaľovací krém, pokrývku hlavy a fotoaparát/videokameru.
V cene výletu je obed (bez nápojov).
Orientačná cena: 159 EUR/osoba vrátane detí

Ostrov Boavista - celodenný výlet lietadlom + okružná prehliadka ostrova

Dávni moreplavci ostrov vítali výkrikom „Boa Vista“, teda krásny pohľad. Ostrov na juh od Salu sa pýši najkrajšími plážami celého súostrovia. Cesta tam aj späť malým vrtuľovým lietadlom. Nedotknuteľnosť tunajšej prírody ešte viac vynikne v kontraste s rozvíjajúcou sa turistikou na pobytovom ostrove Sal. Tunajšie pláže bývajú porovnávané s plážami pri Indickom oceáne. Pláž Santa Monica má viac ako osem kilometrov dokonalého piesku, pláž Cabo Santa Maria láka fotogenickým pohľadom na vrak španielskej lodi a v zálive na pláži Paia de Chava sa dá vykúpať v kľudnom mori, teplejším o 2-3 stupne ako kdekoľvek inde na ostrove. Ospalý charakter hlavného mesta Sal Rei s pozostatkami portugalskej stredovekej Pevnosti vojvodu z Braganzy a radou koloniálnych stavieb, rovnako ako vznikajúca typická kapverdská hudba vytvárajú očarujúci dojem, ktorý si z ostrova odveziete.
Nezabudnite si plavky, uterák, opaľovací krém, pokrývku hlavy a fotoaparát/videokameru.
V cene výletu je obed (bez nápojov).
Orientačná cena: 169 EUR/osoba vrátane detí

Ostrov Santiago - celodenný výlet lietadlom + okružná prehliadka ostrova

Najväčší ostrov celých Kapverd (990 km2) a taktiež ich „hlavný“ ostrov, na ktorom žije viac ako polovica kapverdského obyvateľstva (viac ako 200 000 obyvateľov). Je tu administratívne hlavné mesto Praia s druhým medzinárodným letiskom (po Sale). Cesta tam aj späť malým vrtuľovým lietadlom. Historicky bol ostrov taktiež ekonomicky dôležitý ako centrum obchodu s otrokmi z africkej pevniny. O jeho význame svedčí zachovalá stredoveká Pevnosť sv. Filipa v historickom hlavnom meste Cidade Velha, ktorá mala obyvateľov chrániť pred nájazdmi pirátov. Z turistického hľadiska sú zaujímavé trhy Sucupira, pláže, botanická záhrada Sao Jorge de Orgaos v jednom z početných tunajších hlbokých údolí, chrániacich tropickou vegetáciou. Na tunajších plantážach sa pestuje tropické ovocie (hlavne banány a papája) a cukrová trstina, základ miestnej pálenky grogue. Na severozápade ostrova stojí za návštevu záliv s dedinkou a plážou Tarafal, lemovanou kokosovými palmami.
Nezabudnite si plavky, uterák, opaľovací krém, pokrývku hlavy a fotoaparát/videokameru.
V cene výletu je obed (bez nápojov).
Orientačná cena: 189 EUR/osoba vrátane detí

Ostrov Fogo - celodenný výlet lietadlom + okružná prehliadka ostrova

Najvyšší bod súostrovia, sopka Fogo (cez 2.800 m) je hlavným lákadlom pre návštevníkov. Zo svahu ostrova sa naskytujú pekné pohľady na susedný ostrov Brava. Jednotlivé usadlosti svedčia o tom, že o plantáže na ľahkej sopečnej pôde, mali záujem bohatí portugalskí plantážnici. Slávu si získala tunajšia vysoko kvalitná káva alebo aj vinná réva, ktorú vo vyšších polohách pestujú tunajší roľníci. Vulkán nedáva zabudnúť na svoje meno (fogo=oheň) o opäť sa pripomenul zatiaľ poslednou sopečnou erupciou v apríli 1995, keď priamo ohrozil dedinku Cháde Calderais, kde sú stopy po lávových prúdoch dodnes viditeľné.
Nezabudnite si plavky, uterák, opaľovací krém, pokrývku hlavy a fotoaparát/videokameru.
V cene výletu je obed (bez nápojov).
Orientačná cena: 199 EUR/osoba vrátane detí

Odkazy na webe:

» Nová registrácia
» Zabudnuté heslo