Destinácie:    Dozadu    Dopredu

Dominikánska Republika

Rozloha:
Dominikánska republika meria 48 730 km2
Dĺžka pobrežia:
Pobrežie Dominikánskej republiky meria 1 288 km
Najvyšší vrch:
Pico Duarte (3 175 m)
Počet obyvateľov:
9 183 984
Hlavné mesto:
Santo Domingo
Mena:
Dominikánske peso (RDS)
Časový posun:
- 5 hodín, v dobe platnosti letného času: - 6 hodín

Dominikánska republika - poloha:

Dominikánska republika zaberá strednú a východnú časť ostrova Haiti – historicky Hispaniola, ležiacom v súostroví Velkých Antil v Karibskom mori. V porovnaní so susednou Republikou Haiti je Dominikánska republika dvakrát väčšia. Dominikánska republika je nádherný ostrov so širokými plážami s bielym pieskom, ktoré sú lemované bujnou vegetáciou najrozličnejších foriem a tvarov. Ostrov má veľmi príjemnú klímu a množstvo historických pamiatok z dôb Krištofa Kolumba. Pokiaľ hľadáte romantickú a bezstarostnú dovolenku v typickej karibskej atmosfére, Dominikánska republika Vám tieto požiadavky určite splní. Ešte dlho po návrate sa budete nechávať unášať spomienkami na toto nezabudnuteľné miesto. 

Dominikánska republika - klíma:

Mesiac November December Január Február Marec Apríl Máj
Teplota vzduchu °C 30 29 28 28 29 29 30
Teplota vody °C 28 27 27 26 26 27 28

>>> Aktuálne počasie v Dominikánskej Republike <<<

Vstupné víza:

Slovenskí občania, cestujúci do Dominikánskej republiky, potrebujú vstupné víza, resp. turistickú kartu, ktorú získajú na letisku v Punta Cana po prílete do Dominikánskej republiky (za poplatok). Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko, s minimálne 1 voľnou stranou.
Deti nad 5 rokov musia mať vlastný cestovný pas.

Dominikánska republika - história:

La Espaňolu – Hispaniolu objavil a pomenoval v roku 1942 Krištof Kolumbus. Už v roku 1502 bolo založené mesto Santo Domingo, ktoré je tak najstarším európskym mestom na západnej pologuli. Rozvoj plantážnictva znamenal rýchle vyhubenie pôvodného obyvateľstva. V roku 1697 pripadla západná tretina ostrova Francúzku, v roku 1795 dokonca celý ostrov. Španieli ale s britskou pomocou v roku 1808 opäť obsadili Santo Domingo. Nezávislá Dominikánska republika vznikla v roku 1821. V rokoch 1822-44 bola prechodne zjednotená s Haiti. Až spisovateľ–politik Juan Pablo Duarte v čele patriotického hnutia zaistil v roku 1844 republike aspoň formálnu nezávislosť. Ešte v rokoch 1861-65 bola zem okupovaná Španielmi. Republika bola ovládaná diktátormi a zažila len krátke obdobia demokratickej vlády. Po masovom hnutí odporu proti smutne známemu režimu diktátora Trujilla a intervenciou USA v roku 1965 bol postupne nastolený demokratický režim. Za prvé skutočne demokratické sa považujú až prezidentské voľby v roku 1978.

Dominikánska republika - popis krajiny:

Povrch ostrova je značne pestrý. Strednú časť vyplňuje mohutné kryštalické pohorie Cordillera Central, ktoré sa tiahne napriek ostrovom. Najvyšší vrchol Pico Duarte 3.175m nad hladinou mora je zároveň najvyššou horou celej karibskej oblasti. Širokým údolím Valle del Cibao je centrálne pohorie oddelené od Cordillery Septentrional lemujúcej severné pobrežie. Rozsiahlejšie nížiny sa nachádzajú na východe ostrova. Podnebie je príjemne vlhké subtropické až tropické ovplyvňované východným pasátom.

V Dominikánskej republike dnes žije takmer osem miliónov obyvateľov, z toho asi jedna štvrtina v aglomerácii hlavného mesta Santa Dominga. Husto zaľudnené je aj údolie Vega Real pri druhom najväčšom meste Santiago. Väčšina obyvateľov sú mulati, významné menšiny tvoria potomci Európanov a Afričanov. Viac ako 90% miestnych obyvateľov sa hlási k rímsko-katolickému náboženstvu. Oficiálne úradným jazykom je španielčina, bežne sa dohovoríte i anglicky. V niektorých turistických oblastiach aj nemecky.

Pláže

Dominikánska republika je známa svojimi krásnymi dlhými plážami s bielym jemným pieskom lemovanými množstvom kokosových paliem. Napriek tomu, že sú pláže verejné, sú udržiavané miestnou samosprávou a v priestoroch hotelových rezortov a ich blízkosti aj hotelovými zriadencami. Hotely na plážach poskytujú lehátka, slnečníky a občerstvenie.

Športové aktivity počas dovolenky

Všetky hotely ponúkajú v rámci all inclusive systému aj množstvo športových aktivít, ktoré sú v hotelových rezortoch k dispozícii. Väčšinou sú zdarma nemotorizované vodné športy ako kajaky, kanoe, vodné bicykle, windsurfing, katamarany, šnorchlovanie a malé plachetnice. V hotelových bazénoch sa takmer denne organizujú rôzne športové programy ako volejbal, vodný aerobik, resp. lekcie potápania. Okrem vodných športov sú často k dispozícii tenisové kurty, plážový volejbal alebo požičovňa bicyklov. Potápanie je tu obľúbenou činnosťou vzhľadom k podmorskému bohatému životu. Jeden ponor so zapožičaním potápačskej výstroje stojí cca 35,-USD. Dominikánska republika je doslova golfovým rajom, kvalitné golfové ihriská (18 i 27 jamkové, transfer z hotela zdarma) sú k dispozícii v Punta Cana, Bayahibe alebo Juan Dolio. Green fee za 18 jamiek je od 60,-USD v závislosti od kvality ihriska

Romantická svadba v Dominikánskej republike

Splníme všetky Vaše priania, prostredníctvom svadobného agenta na mieste sa postaráme o administratívny proces, svadobný servis, vrátane špeciálneho menu, prípitku, svadobnej torty, hudby, skúseného fotografa i DVD záznamu z nezabudnuteľných chvíľ vášho života.
Cena obradu od 1 499,- Eur.

AKTÍVNA DOVOLENKA - Golf

Na ostrove sa nachádza niekoľko veľmi kvalitných golfových ihrísk (18jamkových par 72), kam sa môžete dostať autom či hotelovým zvozom. V oblasti Punta Cana je najstarším golfovým areálom Golf de Bávaro (1991), najnovším menším White Sands Golf. Rezervovať si môžete prostredníctvom našej CK pred odletom alebo po prílete u delegáta. Niektoré hotelové rezorty majú vlastné golfové ihrisko (napr. Ocean Blue & Ocean Sand). Golfové ihrisko v Juan Doliu patrí medzi najlepšie a golfisti ho nazývajú svojou mäkkou. Okrem najvýznamnejšieho ihriska Guavabery golf & country club (18jamkové par 72) je tu aj menšie San Andrés Caribs golf club (9jamkové par 36).

Rybolov

Na mori kotví niekoľko rybárskych člnov, ktoré vás vyvezú na rybolov na otvorené more. Vybavenie je možné si za poplatok požičať. Rybársky lístok nie je nutný. Sprevádzať vás budú skúsený miestny rybári. Môžete si objednať cez delegáta, hotel či priamo s majiteľom lode.

Šnorchlovanie a potápanie

Šnorchlovanie je možné aj pri hoteli, ale lepšie je vyjsť si na korálové ostrovy v okolí či v rámci výletu. Potápanie si radšej objednajte v potápačskom centre. Centrá sa nachádzajú takmer pri každom hoteli a je možné tu absolvovať aj kurz potápania PADI. Korálové útesy sa nachádzajú ďalej od brehu, preto potápači jazdia na voľné more, kde podmorský svet skrýva väčšie krásy. Okolo ostrova je niekoľko potopených vrakov lodí a niekoľko podmorských jaskýň, kam sú usporiadávané výlety.

Výlety helikoptérou

Tým, ktorí by sa chceli pozrieť na ostrov z vtáčej perspektívy, odporúčame let helikoptérou (od 10 min.) nad plážami Punta Cany. Pre náročných aj transfer na golfové ihrisko.

Požičovňa áut

Vzhľadom k tomu, že v Dominikánskej republike neplatia žiadne pravidlá cestnej premávky, jazdu autom bez predchádzajúcich skúseností s touto krajinou neodporúčame.

Karneval

Rovnako ako v iných latinskoamerických krajinách je aj na tomto ostrove obľúbený karnevalový týždeň. Miestne obyvateľstvo sa k nemu pripravuje takmer po celý rok. Prevleky, farby, kostýmy vás naplnia energiou a chuťou do života.

DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA - fakultatívne výlety:

SANTO DOMINGO, HISTÓRIA A VÝHODNÉ NÁKUPY – trošku dlhšia, ale o to zaujímavejšia cesta autobusom pozdĺž južného pobrežia, kde v malých mestečkách uvidíte život miestnych ľudí. Uvidíte najstaršiu ulicu v Amerike Calle de las Damas, dom Kryštofa Kolumba, ktorý postavil jeho syn Don Diego, pevnosť La Ozama, Národný Panteon, prvú katedrálu Ameriky, ruiny starého kláštora, súčasný prezidentský palác. Zaujímavosťou je návšteva morského akvária, kde z podmorského tunela môžete pozorovať morskú faunu Karibiku, a jaskynné jazierka Los Tres = cca 75,-USD

SAFARI, ŽIVOT DOMORODCOV, FLÓRA A FAUNA- pozriete si život obyvateľov v dedinách, navštívite plantáž cukrovej trstiny a uvidíte ako rastie tropické ovocie i banány, citrusy alebo kakao a káva. V domčeku dedinčanov budete môct kúpiť čerstvo spracovanú čokoládu, kávu, lesný med, kokosový olej, korenie. Cesta divokou džunglou vedie až k ranču, kde si užijete obed, kúpanie v bazéne alebo jazdu na koni a malé domáce zoo. Cestou späť popri ryžových plantážach sa zastavíte na divokej pláži okúpať sa vo vlnách Atlantiku = 85,-USD

OSTROV CATALINA, ŠNORCHLOVANIE A POTÁPANIE - cesta pozdĺž pobrežia mestečkami Higuey a La Romana k jachte, ktorá vás odvezie k ostrovu Catalina, kde zakotvíte nad koralovými útesmi a odovzdáte sa šnorchlovaniu a pozorovaniu najkrajších koralových útesov Dominikánskej republiky. Obed na grile a odpočinok v tieni paliem = 95,-USD

OSTROV SAONA, PERLA KARIBIKU, LEŇOŠENIE A KÚPANIE - cesta autobusom do prístavu Bayahibe, odtiaľ na rýchlom člne k ostrovu Saona. Kúpanie v prekrásnej azúrovej zátoke, kde si môžete vychutnať čľapkanie v plytkej lagúne a pozorovať morské hviezdice. Na ostrove vás čakajú jedny z najkrajších pláží Karibiku a obed. Popoludní návšteva dediny na ostrove Mano Juan člnom, za poznaním života miestnych domorodcov – rybárov = 89,-USD

Odkazy na webe:

» Nová registrácia
» Zabudnuté heslo